Szczypta historii

Restauracja Radiowa to dzisiaj jedyny prawdziwy lokal muzyczny w Opolu! Od początku 2009 roku odbywają się tu regularnie koncerty opolskich – i nie tylko – artystów. Staramy się udowodnić, że hasło: „Opole - stolica polskiej piosenki” nie jest tylko zasługą festiwalu.

W Radiowej gościli m.in.: Maryla Rodowicz, Zbigniew Wodecki, Bogusław Mec, Maciej Orłoś, Tomasz Sekielski, Andrzej Morozowski, Stanisław Tym, Marek Sierocki, Marcin Daniec i wielu, wielu innych.

Restauracja radiowa zmieniła swój wizerunek pod koniec 2009 roku, kiedy zdecydowaliśmy nadać jej charakter typowego klubu muzycznego. Jednak tradycje artystyczne ma znacznie dłuższe. W tym miejscu od lat 70-tych działał słynny wówczas klub „Arlekin”. Gęsta atmosfera muzycznych wieczorów jest do dzisiaj owiana legendą, wciąż wspominana jest herbatka firmowa z „niespodzianką” – napój podawany spod lady, bo legalnie nie można było sprzedawać „procentów”. Do dzisiaj ci, którzy pamiętają kultowego „Arlekina” spotykają się raz w roku, by powspominać dawne czasy i wypić ową herbatkę – tym razem już oficjalnie.

Żywioły nie oszczędzały naszego lokalu. W1997 roku wielka powódź zniszczyła część miasta i regionu. Woda wdarła się m.in. na Pasiekę i zdemolowała budynki, w tym naszą restaurację. Jednak ślady po kataklizmie szybko usunięto: lokal przebudowano, zaadaptowano też część ogrodu radiowego. Na pamiątkę zmagań z żywiołem w ogródku stanęła rzeźba „Damy Pasiecznej”. Mieszkańcy wyspy Pasieka spotykają się przed tym pomnikiem w lipcu każdego roku, by powspominać czasy wielkiej powodzi – nie tylko kataklizmu, ale i solidarności sąsiedzkiej, dzięki której łatwiej było podnieść się ze zniszczeń .

Lokal zmieniał właścicieli aż do 2006 roku, kiedy to otrzymał obecną nazwę. Od tego czasu coraz częściej zaczęły pojawiać się u nas nie tylko wielkie gwiazdy, ale i dopiero co odkryte talenty – uczestnicy takich programów jak Droga do Gwiazd, Szansa na Sukces czy Idol. W okresie opolskiego festiwalu można w Radiowej spotkać znanych polskich wykonawców, zdobyć ich autograf, a nawet – przy odrobinie szczęścia – sfotografować się ze swym idolem.

Nasz ogródek, dzięki festiwalowym transmisjom radiowym i telewizyjnym staje się kontynuacją amfiteatralnej sceny.
Poza festiwalem, w każdy sobotni wieczór gwarantujemy klientom wspaniałą rozrywkę, blisko żywej muzyki. Można u nas usłyszeć wszystkie ważne gatunki muzyki, od popu do jazzu.

Zapraszamy do Restauracji Radiowa!